Instytut Astronomii

KontaktPiwnice k. Torunia, 87-148 Łysomice
tel.: +48 56 611 30 10
fax: +48 56 611 30 09

Osiem lat funkcjonowania polarymetru RoboPol - ,,Looking at the polarized Universe: past, present, and future"

Zdjęcie ilustracyjne
Obserwatorium astronomiczne Skinakas zlokalizowane na szczycie Psiloritis na Krecie w Grecji. fot. skinakas.physics.uoc.gr

Od 24 do 28 maja 2021 odbywać się będzie konferencja pt. ,,Looking at the polarized Universe: past, present, and future" podsumowująca wyniki naukowe otrzymane przy użyciu polarymetru RoboPol pracującego w widzialnym zakresie widma elektromagnetycznego.

Instrument ten od ponad ośmiu lat służy do badania zmienności polaryzacji liniowej aktywnych jąder galaktyk (głównie blazarów), rentgenowskich układów podwójnych, białych karłów, rozbłysków gamma oraz mapowania pola magnetycznego w materii międzygwiazdowej. W 2021 upublicznione zostały dane uzyskane w ramach projektu monitorowania aktywności blazarów w zakresie polaryzacji liniowej. Jest to jeden z głównych rezultatów całego projektu.

Konferencja ma na celu podsumowanie wyników badań uzyskanych w ramach projektu RoboPol oraz zaplanowanie przyszłych projektów naukowych. Współorganizatorem konferencji jest dr hab. Agnieszka Słowikowska, prof. UMK z Instytutu Astronomii.

RoboPol to fotopolarymetr dedykowany specjalnie dla 1.3-metrowego teleskopu w Skinakas Observatory na Krecie i oddany do użytku wiosną 2013. Został on zaprojektowany, opracowany i zbudowany przez międzynarodowy zespół naukowców zrzeszonych w specjalnie powołanym do tego celu konsorcjum. W skład konsorcjum wchodzą naukowcy z następujących instytutów: University of Crete i Foundation for Research and Technology - Hellas (Grecja), California Institute of Technology (USA), Max-Planck Institute for Radioastronomy (Bonn, Niemcy), Inter-University Centre for Astronomy and Astrophysics (Pune, Indie) oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

RoboPol został zaprojektowany tak, aby wykonywać równocześnie pomiary parametrów Stokesa I, Q, U, które opisują liniową polaryzacje światła. RoboPol, poza kołem filtrów, nie ma ruchomych części. Zamiast tego, zastosowano kombinację płytek półfalowych i pryzmatów Wollastona, aby oddzielić fotony z ortogonalną polaryzacją liniową, opóźniając je i jednocześnie wytwarzając cztery obrazy na detektorze CCD dla każdego źródła w płaszczyźnie ogniskowej. Liczby fotonów w każdej „plamce” są wykorzystywane do obliczania parametrów polaryzacji liniowej Stokesa.

Plan konferencji

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.