Instytut Astronomii

KontaktPiwnice k. Torunia, 87-148 Łysomice
tel.: +48 56 611 30 10
fax: +48 56 611 30 09

Noblowska inauguracja

Zdjęcie portretowe prof. Peeblesa
Prof. Phillip James Edwin Peebles jest laureatem Nagrody Nobla fot. fot. Juan Diego Soler

Prof. Phillip James Edwin Peebles, kanadyjsko-amerykański fizyk, kosmolog, astrofizyk i astronom, jeden z pionierów teorii formowania się struktur kosmicznych, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, wygłosi wykład inaugurujący Światowy Kongres Kopernikański.

Prof. Peebles będzie gościem specjalnym uroczystego otwarcia Kongresu 19 lutego w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Transmisja wystąpienia, którego początek zaplanowano na godz. 11:45, będzie dostępna na stronie UMK TV.

Prof. Phillip James Edwin Peebles jest wybitnym kanadyjsko-amerykańskim fizykiem, kosmologiem, astrofizykiem i astronomem oraz jednym z pionierów teorii formowania się struktur kosmicznych. Studia licencjackie ukończył na Uniwersytecie w Manitobie, następnie kontynuował je na Uniwersytecie Princeton, uzyskując w 1962 roku stopień doktora. Pozostał w Princeton przez całą swoją karierę, a obecnie jest tam emerytowanym profesorem nauk ścisłych Alberta Einsteina. Prowadził wykłady na wiodących światowych uczelniach, takich jak Uniwersytety Yale, Cambridge, Oksford oraz w Instytucie Technologii w Massachusetts czy Kalifornijskim Instytucie Technicznym. Prace prof. Peeblesa dotyczą głównie kosmologii fizycznej i pochodzenia wszechświata. Wraz z prof. Robertem Dickiem i innymi naukowcami przewidział kosmiczne mikrofalowe promieniowanie tła. Jest autorem i współautorem blisko 250 publikacji naukowych oraz autorem 7 książek, cytowanych łącznie ponad 30 000 razy. Prof. Peebles jest członkiem m.in. Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk, Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego, Królewskiego Towarzystwa Kanady, Towarzystwa Królewskiego oraz Narodowej Akademii Nauk w USA. Za dorobek naukowy otrzymał wiele nagród i odznaczeń; m.in. Medal Eddingtona oraz Złoty Medal Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego, Nagrodę Heinemana Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego, Nagrodę w Dziedzinie Kosmologii Fundacji Petera Grubera, Nagrodę Harvey'a Izraelskiego Instytutu Technicznego Technion, Nagrodę Crafoorda czy Medal Diraca. Jest Doktorem Honoris Causa m.in. Narodowego Uniwersytetu w Cordobie oraz Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej. W 2019 roku prof. Peebles otrzymał Nagrodę Nobla z fizyki za swoje odkrycia w dziedzinie kosmologii fizycznej. Podzielił ją z Michelem Mayorem i Didierem Quelozem za odkrycie egzoplanety krążącej wokół gwiazdy podobnej do Słońca.

pozostałe wiadomości