Instytut Astronomii

KontaktPiwnice k. Torunia, 87-148 Łysomice
tel.: +48 56 611 30 10
fax: +48 56 611 30 09

Prof. Peebles: Odkrycia są nieuniknione

Phillip James Edwin Peebles
Phillip James Edwin Peebles, wybitny kanadyjsko-amerykański fizyk, kosmolog, astrofizyk i astronom, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki fot. fot. Andrzej Romański

W specjalnym wywiadzie towarzyszącym inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego na UMK, prof. Phillip James Edwin Peebles opowiedział o kopernikańskim dziedzictwie, wpływie odkryć Kopernika na świat naukowców oraz największych wyzwaniach, jakie stoją przed współczesną astronomią.

- To szczęście, że mamy tak wiele otwartych pytań - mówi prof. Peebles, wybitny kanadyjsko-amerykański fizyk, kosmolog, astrofizyk i astronom, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, który był gościem inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego, współorganizowanego przez UMK w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. - Jest tak wiele do zrobienia przez następne pokolenie naukowców. Wymienię kilka przykładów: czy istnieje życie na innych planetach w Układzie Słonecznym? Lub na pobliskich planetach wokół innych gwiazd? Jaka jest natura ciemnej materii? Jaka jest natura ciemnej energii? Te pytania to prawdziwe zagadki.

Cały wywiad:

pozostałe wiadomości