Instytut Astronomii

KontaktPiwnice k. Torunia, 87-148 Łysomice
tel.: +48 56 611 30 10
fax: +48 56 611 30 09

Polscy uczniowie z medalmi na 16. Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki

Zdjęcie ilustracyjne

Polska drużyna wróciła z medalami - jednym złotym i czterema brązowymi - z 16. Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki zorganizowanej przez Planetarium Śląskie w Chorzowie. Wcześnie uczniowie odbyli tygodniowy staż naukowo-obserwacyjny w Obserwatorium w Piwnicach.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu objął patronat nad LXVI ogólnopolską Olimpiadą Astronomiczną. W związku z tym na początku lipca br. gościliśmy w Piwnicach laureatów tegorocznej edycji Olimpiady. Tygodniowy staż naukowo-obserwacyjny był nagrodą za ich osiągnięcia. Uczniowie uczestniczyli w seminariach przygotowanych przez naszych pracowników, mieli także okazję popracować na prawdziwych danych obserwacyjnych. 
 
W dniach 10-20 sierpnia br. odbyła się 16. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki zorganizowana w Planetarium Śląskim. W zmaganiach wzięło 250 zawodników z 50 krajów. Opiekunem polskiej reprezentacji była dr Karolina Bąkowska. Choć zadania były trudne, obejmowały zarówno znajomość teorii, jak i analizy danych, a także zadania obserwacyjne, to cała polska drużyna wróciła z medalami, otrzymując jeden złoty oraz cztery brązowe. W gronie medalistów znaleźli się: Maksymilian Wdowiarz–Bilski z Krakowa (złoty medal), a także Gniewosz Armista, Michał Jagodziński, Piotr Jędrzejczyk i Krzysztof Król (brązowe medale).
 
Serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że mogliśmy wspierać i pomagać naszym uczniom, zarówno w trakcie tygodniowego stażu w Piwnicach, jak i na miejscu, w trakcie olimpiady.
 

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Kliknij, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij, aby powiększyć zdjęcie.