Instytut Astronomii

KontaktPiwnice k. Torunia, 87-148 Łysomice
tel.: +48 56 611 30 10
fax: +48 56 611 30 09

Harmonijny taniec planet

Zdjęcie ilustracyjne
Orbity sześciu planet krążących wokół gwiazdy o nazwie HD110067 - dzięki zjawisku rezonansu - tworzą geometryczny wzór fot. il. Thibaut Roger/NCCR PlanetS

Wielki sukces misji Cheops. Zaobserwowano nietypowy układ planetarny, który nie zmienił się od momentu powstania, czyli od miliardów lat. Planety okrążają w nim swoją gwiazdę w precyzyjnie zsynchronizowany sposób. W odkryciu miał udział dr Grzegorz Nowak z Instytutu Astronomii na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

Odkrycie jest wynikiem zespołowej pracy międzynarodowej grupy badaczy m.in. z Chile, Meksyku, Francji, Niemiec, Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, USA oraz Polski. Wyniki opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma "Nature" w artykule "A resonant sextuplet of sub-Neptunes transiting the bright star HD 110067". Nietypowy układ planetarny możliwy był do zaobserwowania dzięki pracy dwóch teleskopów kosmicznych: TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) – sondy NASA oraz Cheops (CHaracterising ExOPlanet Satellite) – satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Gwiazda i jej planety

W 2020 r. TESS wykryła wahania jasności gwiazdy HD110067, znajdującej się w Warkoczu Bereniki. Wskazywały one na obecność planet. Analizy ekspertów z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) potwierdzały początkowo obecność dwóch planet, jednak niezgodność wielu danych zaintrygowała badaczy, którzy postanowili bliżej przyjrzeć się gwieździe.

Właśnie wtedy zdecydowaliśmy się skorzystać z satelity Cheops. Szukaliśmy sygnałów wśród wszystkich potencjalnych okresów, jakie te planety mogły mieć – mówi Rafael Luque z University of Chicago, pierwszy autor artykułu.

Tańczące planety

Najpierw wykazano obecność trzeciej planety, następnie kolejnych – w tej chwili naukowcy są pewni sześciu globów krążących wokół HD110067. Są większe od Ziemi, ale mniejsze od Neptuna, mają najprawdopodobniej niską gęstość i bogate w wodór atmosfery. Poruszają się, co warto podkreślić, w bardzo ciekawy sposób: zsynchronizowany, harmonijny i niezwykle precyzyjny.

Naukowcy odkryli, że wszystkie planety znajdują się w orbitalnym rezonansie – zjawisko to występuje wtedy, gdy wokół masywnego obiektu krążą mniejsze, związane ze sobą siłą grawitacji. W Układzie Słonecznym również mamy taki przykład. To księżyce Jowisza: Io, Europa i Ganimedes. Na jeden obieg Europy wokół Jowisza przypadają dokładnie dwa obiegi Io, a na jeden obieg Ganimedesa – cztery obiegi Io.

Układy planetarne często zaczynają swój żywot w rezonansowej postaci, jednak z czasem dość łatwo ulega ona zaburzeniu. System rozregulowuje się, gdy w okolicy pojawiają się tzw. "nieproszeni goście", np. inne planety bądź gwiazdy. Gwiazda HD110067 i jej planety jest więc naturalną, pierwotną konfiguracją systemu planetarnego, zachowanego w nienaruszonej postaci od miliardów lat. Naukowcy sądzą, że zaledwie jeden procent wszystkich systemów planetarnych pozostaje w rezonansie.

W czasie gdy planeta najbliższa gwiazdy robi trzy pełne obroty – druga robi dwa. Taki ruch nazywa się rezonansem 3:2. Sześć planet tworzy łańcuch rezonansowy o wartościach wynoszących w poszczególnych parach 3:2, 3:2, 3:2, 4:3 i 4:3. Cheops potwierdził czas potrzebny trzeciej planecie na wykonanie jednego obrotu, co było kluczem do ustalenia rytmu całego układu. il. ESA, materiały prasowe

Odkryte planety wykonują pełne okrążenia w czasie od 9 do 54 dni, zachowując przy tym stały rytm. Glob najbliższy gwieździe obiega ją trzykrotnie na każde dwa obiegi kolejnej. To tak zwany rezonans 3:2, który powtarza się też w przypadku kolejnych dwóch planet. Wobec najbardziej oddalonych od HD110067 planet obowiązuje rezonans 4:3, który powtarza się dwukrotnie. Cały łańcuch rezonansowy wygląda więc następująco: 3:2, 3:2, 3:2, 4:3 i 4:3.

Ważne odkrycie

Naukowcy podkreślają, że to niebywały sukces misji Cheopsa. Spośród zaledwie trzech znanych już systemów rezonansowych z sześcioma planetami to już drugi znaleziony przez tego satelitę. Pierwszy rezonujący układ planetarny nazywa się TOI-178.

Badania odkrytego układu powinny pomóc lepiej zrozumieć procesy powstawania i ewolucji planet.

pozostałe wiadomości