Instytut Astronomii

KontaktPiwnice k. Torunia, 87-148 Łysomice
tel.: +48 56 611 30 10
fax: +48 56 611 30 09

Od Kopernika do kwantowej grawitacji

Zdjęcie ilustracyjne
Debata Kopernikańska pt. "Od Kopernika do kwantowej grawitacji" odbyła się 6 grudnia w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu fot. fot. Andrzej Romański

Czy odkrycia Mikołaja Kopernika mają wpływ na badania współczesnych fizyków? Podczas Debaty Kopernikańskiej, która odbędzie się 6 grudnia o godz. 17:00 w Muzeum Okręgowym w Toruniu, porozmawiają o tym eksperci: prof. Andrzej Dragan, prof. Andrzej Niedzielski, prof. Jarosław Włodarczyk i prof. Aleksander Wolszczan.

 

Międzynarodowe Centrum Badań Kopernikańskich, które jest organizatorem wydarzenia, to jednostka badająca życie i działalność Mikołaja Kopernika z uwzględnieniem jego wpływu na naukę w Polsce i na świecie. Impulsem do jego powstania była organizacja Światowego Kongresu Kopernikańskiego w 2023 roku, w wyniku czego Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie podjęły decyzję o utworzeniu międzyuczelnianej komórki zajmującej się szerzeniem wiedzy o słynnym astronomie.

Podczas Debaty Kopernikańskiej pt. "Od Kopernika do kwantowej grawitacji" wybitni uczeni będą dyskutować o kluczowych momentach w badaniach wszechświata. Prześledzą drogę od heliocentrycznej wizji świata według Mikołaja Kopernika po najnowsze koncepcje mechaniki kwantowej i teorii grawitacji. Inspiracją do rozmów będą idee zawarte w "De revolutionibus", które prowadzą do najnowszych odkryć w astronomii i fizyce: badania planet pozasłonecznych, pomiarów kosmicznych odległości oraz prób połączenia teorii mikro- i makroświata w spójną całość.

W spotkaniu weźmie udział czterech prelegentów:

  • prof. dr hab. Andrzej Dragan (Uniwersytet Warszawski) – fizyk teoretyk, artysta i popularyzator nauki, specjalista od łączenia teorii względności z teorią kwantową;
  • prof. dr hab. Andrzej Niedzielski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) – ekspert w badaniach nad planetami pozasłonecznymi i ewolucją gwiazd;
  • prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk (Polska Akademia Nauk) – historyk astronomii i redaktor serii "Studia Copernicana";
  • prof. dr hab. Aleksander Wolszczan (Pensylvania State University) – odkrywca pierwszych planet pozasłonecznych, wybitny astronom i astrofizyk.

Debata będzie transmitowana na żywo na stronie YouTube UMK TV:


"Od Kopernika do kwantowej grawitacji" to pierwsze spotkanie z cyklu Debat Kopernikańskich w Toruniu. 28 listopada na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie odbyła się dyskusja na temat "Czym jest to, co zwiemy nauką?", w której udział wzięli prof. Krzysztof Meissner z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Sebastian Szybka z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Wojciech Sady z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Trzecia debata w tym cyklu zostanie zorganizowana przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć

Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture. Click to zoom the picture.