Instytut Astronomii

KontaktPiwnice k. Torunia, 87-148 Łysomice
tel.: +48 56 611 30 10
fax: +48 56 611 30 09
Teleskopy w CA UMK [fot. M. Hanasz] RT3 i RT4

Laureaci LXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Astronomicznej na stażu w Piwnicach

W dniach 24-28 czerwca 2024 roku gościliśmy w Piwnicach piątkę laureatów LXVII Ogólnopolskiej Olimpiady Astronomicznej: Weronikę Bednarek, Dawida Chudzika, Andrzeja Maronia, Krzysztofa Nadulicza i Stanisława Świercza. Tygodniowy staż naukowo-obserwacyjny był nagrodą za ich osiągnięcia.

więcej informacji

ANDES – kosmiczny detektyw

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) podpisało umowę z międzynarodowym konsorcjum, w skład którego wchodzi Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, na zaprojektowanie i budowę specjalistycznego spektrografu ANDES. Będzie on wykorzystywany do poszukiwania pierwszych gwiazd oraz oznak życia na planetach podobnych do Ziemi, a także do bezpośredniego pomiaru przyspieszenia ekspansji Wszechświata.

więcej informacji

Konferencja Studenckich Astronomicznych Kół Naukowych (+fotogaleria)

W dniach 17-19 maja br. odbyła się Konferencja Studenckich Astronomicznych Kół Naukowych (KSAKN) zorganizowana przez Koło Naukowe Studentów Astronomii.

więcej informacji

Planetoida na cześć toruńskiego astronoma

Jego imię nosiła dotąd ulica na Rubinkowie II, toruńskie Planetarium i krater na Księżycu. Prof. Władysław Dziewulski, jeden z założycieli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, został uhonorowany po raz kolejny – litewscy badacze nazwali na jego cześć odkrytą przez siebie planetoidę.

więcej informacji

Zwycięskie pomysły na wolontariat

Trzy projekty spośród 12 nadesłanych otrzymają finansowanie w ramach pilotażowej edycji konkursu "Wolontariat Pracowniczy UMK" realizowanego przez Fundację Amicus Universitatis Nicolai Copernici.

więcej informacji

Radioteleskop na okładce

Radioteleskop RT4 z podtoruńskich Piwnic znalazł się na okładce "Nature Astronomy", jednego z najważniejszych światowych czasopism naukowych. Jest to związane z artykułem astronomów z UMK, który ukazał się w tym wydaniu.

więcej informacji

XIV finał konkursu FAST + fotorelacja

W dniu 6 kwietnia odbył się czternasty finał konkursu "Fizyczne i Astronomiczne Stypendia w Toruniu" FAST 2024. Komisja konkursowa zakwalifikowała do finału 15 prac uczniów ze szkół ponadpodstawowych z Bielska-Białej, Bydgoszczy, Chełmna, Katowic, Poznania, Radziejowa, Słupska, Świecia, Szczecina, Torunia i Warszawy. W finale uczniowie przedstawili 15 minutowe wykłady zakończone dociekliwymi pytaniami uczestników, w szczególności członków Komisji. Prace poświęcone były zagadnieniom z astronomii, fizyki, fizyki technicznej. Uczniowie zapoznali się z ofertą dydaktyczną i naukową Wydziału, a także  uczestniczyli w Eksperymentatorium fizycznym - zajęciach na I Pracowni Fizycznej pod opieką dr. Dariusza Dziczka oraz dr. Roberta Czaplickiego.

więcej informacji

Młoda gwiazda z licznymi planetami

Międzynarodowej grupie astronomów udało się precyzyjnie opisać masy oraz orbity sześciu egzoplanet, krążących wokół gwiazdy w bardzo młodym układzie. To duży krok do zdobycia wiedzy o ewolucji planet w ogóle. W badaniach miał udział dr Grzegorz Nowak z Instytutu Astronomii na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

więcej informacji

Błyski na bis

Wszystkie szybkie błyski radiowe mogą pochodzić od źródeł przejawiających wielokrotne fazy aktywności, wystarczy je tylko odpowiednio długo obserwować – do zaskakującej konkluzji doszła międzynarodowa grupa badaczy i badaczek. Udział w pracach mieli również naukowcy z Instytutu Astronomii UMK.

więcej informacji

Archiwum