W drugiej połowie lat 50 i na początku lat 60 nastąpiły istotne zmiany w profilu badawczym i wyposażeniu toruńskiej astronomii. Z jednej strony rozpoczęto działania zmierzające do podjęcia w Toruniu obserwacji radiowego promieniowania ciał niebieskich, a z drugiej, w ramach realizacji projektu Centralnego Obserwatorium Astronomicznego PAN, został zakupiony w firmie Zeissa w Jenie teleskop Schmidta i do czasu zbudowania COA został zainstalowany w Obserwatorium w Piwnicach.
Inny wieloletni program badawczy radioastronomów toruńskich dotyczył zakryć radioźródeł przez koronę słoneczną. Do tego programu zbudowano interferometr trojantenowy, o dłuższej bazie równej 1400 m, pracujący na częstości 32,5 MHz w latach 1961 – 1975 (S. Gorgolewski, H. Iwaniszewski i B. Krygier). Wykryto anomalie w zachowaniu się korony polegające na nieoczekiwanie małych rozmiarach w okresach wzrastającej już aktywności, duże gradienty gęstości elektronowej i okresowe wzmocnienia strumienia Tau A przez koronę. W późniejszym okresie zbudowano jeszcze interferometr szerokopasmowy (100 – 150 MHz) do obserwacji centrów aktywnych na Słońcu (Z. Turło), spektrograf słoneczny na zakres 25 – 200 MHz z anteną logarytmiczno-periodyczną (J. Hanasz) i system do okołobiegunowej syntezy apertury na częstości 43 MHz (A. Kus).
Z okazji Roku Kopernikowskiego 1973 udało się uzyskać środki na budowę obszernego budynku na radioastronomiczne pracownie naukowe, pracownie elektroniczne i warsztaty mechaniczno-elektryczne. Marzono o dużym ośrodku radioastronomicznym z 5 teleskopami o średnicy 25 m. Pieniędzy starczyło tylko na budynek i rozpoczęcie działań w celu budowy jednej 15 metrowej anteny. Radioastronomowie wprowadzili się do nowych pomieszczeń w roku 1974/75, a później (w latach 90) uzupełnili budynek o odpowiednie sterownie radioteleskopów i zaplecze hotelowe.
We wszystkich tych pionierskich latach istniało ścisłe współdziałanie pracowników Uniwersytetu i Pracowni Astrofizyki PAN. Dzięki tej współpracy powstała aparatura badawcza (spektrograf na pasmo 0,6 – 6 MHz) do sputnika KOPERNIK 500 (głównie J. Hanasz) wprowadzonego na orbitę 19 kwietnia 1973 r. oraz idea i realizacja budowy 15 metrowego radioteleskopu parabolicznego oddanego do eksploatacji w 1978 roku (głównie Z. Turło) i niewielki sterowalny radioteleskop paraboliczny do służby Słońca na częstości 2,8 GHz. W tym okresie harmonijnej współpracy planowano utworzenie w Toruniu ogólnopolskiego, “międzyresortowego” Ośrodka Radioastronomii UMK-PAN.
W dziedzinie optycznej ta współpraca obu instytucji była też ciągle obecna i została wsparta ulokowaniem w Piwnicach, w 1962 roku, największego polskiego teleskopu, który jest wspólną własnością Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Polskiej Akademii Nauk. Jest to teleskop typu Schmidta z wyprowadzonym, jako wtórnym, systemem optycznym Cassegraina (nazywamy go TSC). W ten sposób jest to instrument “uniwersalny”, bo z jednej strony jest szerokokątną i światłosilną kamerą (pole widzenia o średnicy 5°, światłosiła F/3) do obserwacji dużych obszarów nieba, a z drugiej, teleskopem pozwalającym badać indywidualne gwiazdy np. przy pomocy fotometru fotoelektrycznego czy spektrografu. Średnica jego lustra głównego (sferycznego) wynosi 90 cm, średnica płyty korekcyjnej Schmidta 60 cm, a ogniskowa w układzie Schmidta 180 cm, a w układzie Cassegraina – 1350 cm. Ówcześnie standardem było budowanie takich “uniwersalnych” teleskopów. Takie też rozwiązania optyczne zastosowano w największym na świecie 137/200 cm teleskopie Schmidta w Tautenburgu w Niemczech i tak zbudowano u Zeissa 4 mniejsze teleskopy dla Budapesztu, Jeny, Pekinu i Torunia. Teleskop toruński TSC został wyposażony w 2 pryzmaty obiektywowe dające dyspersję widm gwiazdowych odpowiednio ok. 500 A/mm i 250A/mm około H gamma. W sumie teleskop ten pozwalał uzyskiwać widma gwiazd do 13 wielkości gwiazdowej i głównym jego programem badawczym stało się opracowanie Widmowego Przeglądu Drogi Mlecznej. Program realizowany był wspólnie z toruńską Pracownią Astrofizyki PAN.
Cennym uzupełnieniem instrumentarium Obserwatorium było uzyskanie w 1975 roku spektrografu szczelinowego, mogącego współpracować z TSC, tzw. Kanadyjskiego Spektrografu Kopernikowskiego. Został on wykonany przez G.A. Bradley’a i E. H.Richardsona w Dominijnym Obserwatorium Astrofizycznym w Viktorii w Kanadzie i jest kopernikowskim “darem Nauki i Polonii kanadyjskiej dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika”. Wyjątkową cechą tego spektrografu jest oszczędność z jaką wykorzystuje zebrane przez teleskop światło gwiazdy m.in. zamiast klasycznej szczeliny używa tzw. image slicer, autorskiego pomysłu Richardsona, który wprowadza do spektrografu znacznie (praktycznie w naszych warunkach 3 razy) więcej światła, przy tej samej rozdzielczości widma. Swoje wielkie dni spektrograf ten przeżył już w końcu 1975 roku uzyskując jako pierwszy na świecie serię widm Nowej Cygni 1975 we wczesnych stadiach jej wybuchu. Później był głównym instrumentem w badaniach widm gwiazd magnetycznych i innych gwiazd osobliwych.
Kolejnym instrumentem obserwacyjnym w Piwnicach był 60 cm teleskop paraboliczny Zeissa zainstalowany w 1989 roku w kopule po szwedzkim, amatorskim teleskopie 25 cm. Teleskop ten był pierwszym profesjonalnym instrumentem zakupionym przez UMK dla Obserwatorium w Piwnicach. Pracuje on, od samego początku, z szybkim fotometrem fotoelektrycznym (B. Wikierski, M. Mikołajewski) obserwując różne gwiazdy zmienne. Ten rodzaj obserwacji został ostatnio wzbogacony poprzez zainstalowanie tzw. “małej kamery CCD”. Jest to skomputeryzowany 20-cm teleskop Schmidta-Cassegraina zaopatrzony w kamerę CCD, który razem z jeszcze jedną, pracującą w tej samej osi kamerą CCD służy do obserwacji fotometrycznych dużych pól gwiazdowych. Z jego pomocą prowadzi się monitorowanie jasności gwiazd na całym północnym nieboskłonie i obserwacje gwiazd zmiennych (A. Niedzielski).