Instrumentarium optyczne Instytutu Astronomii (IA) UMK dostępne jest dla zespołów badawczych kierowanych przez pracowników IA. Czas obserwacyjny przyznawany jest przez Radę Użytkowników na zasadzie konkursu. Konkursy odbywają się trzy razy w roku i obejmują każdorazowo jeden trymestr:
- trymestr 1: od 1 stycznia do 30 kwietnia,
termin składania wniosków: druga dekada grudnia, - trymestr 2: od 1 maja do 30 sierpnia,
termin składania wniosków: druga dekada kwietnia, - trymestr 3: od 1 września do 31 grudnia,
termin składania wniosków: druga dekada sierpnia.
Dokładne terminy składania wniosków ogłaszane są przez przewodniczącego Rady Użytkowników za pomocą poczty elektronicznej z przynajmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Wnioski należy składać na ręce przewodniczącego Rady Użytkowników w postaci wydruku (1 egz.) lub w formie elektronicznej w formacie PDF lub Postscript. Do przygotowania wniosku należy wykorzystać formatkę w formacie LaTeX (do pobrania: kaa2.sty, prop_tmpl.tex). Rozpatrzeniu podlegają wyłącznie wnioski złożone w wyznaczonym terminie.
Użytkownicy instrumentarium są zobowiązani do przestrzegania Regulaminu korzystania z teleskopów optycznych Instytutu Astronomii UMK.
Niezależnie od dokonanego przydziału czasu obserwacyjnego w ramach trymestru Rada Użytkowników może przyznać czas dla obserwacji nagle pojawiających się obiektów (Target of Oportunity – TO). Przydział czasu dla TO jest nadrzędny w stosunku do podziału czasu w ramach trymestru i prowadzący obserwacje ma obowiązek udostępnić teleskop zespołowi badawczemu, któremu Rada Użytkowników przyznała czas TO bądź wykonać żądane obserwacje.
W przypadku konieczności dokonania testów teleskopu bądź instrumentów z przyczyn technicznych w każdej chwili Rada Użytkowników bądź Dyrektor IA może zarządzić zamianę dowolnej części przyznanego czasu na czas techniczny.
Czas niewykorzystany na realizację projektów badawczych pozostaje w dyspozycji Dyrektora IA. Wnioski o jego wykorzystanie wraz z uzasadnieniem należy przesyłać do przewodniczącego Rady Użytkowników.
Aktualny podział czasu obserwacyjnego: